Przykładowa historia
Początki Spółdzielni Mieszkaniowej Finansowiec przy Ministerstwie Finansów sięgają lat 80-tych. Spółdzielnia została zarejestrowana w Sądzie w dniu 07.09.1981 roku. Współzałożycielem i pierwszym Prezesem Spółdzielni był Pan Zdzisław Krasuski wieloletni pracownik Ministerstwa Finansów. Głównym celem powstałej Spółdzielni było zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych pracowników Ministerstwa Finansów i ich rodzin. Planowano budowę domów mieszkalnych dla 250 mieszkańców i budowę około 80 domków jednorodzinnych. W wyniku usilnych starań otrzymano od Naczelnego Architekta Warszawy kilka lokalizacji pod zabudowę np.: przy ul. Szlenkierów (na około 100 mieszkań) oraz na osiedlu Bródno (na około 120 mieszkań). Ostatecznie po 7 latach starań w 1989 roku doszło do porozumienia SM Finansowiec ze Skarbem Państwa, który wyraził zgodę na przekazanie części gruntów Szpitala Wolskiego dawniej Szpitala Starozakonnych na Czystem od strony ul. Kasprzaka, dawnej ulicy Dworskiej.
Na podstawie decyzji nr 28 z dnia 07.09.1989 roku Urząd Dzielnicy Warszawa Wola przekazał Spółdzielni teren przy ul. Zegadłowicza o powierzchni 4 478 metrów kwadratowych na wieczyste użytkowanie, Nr księgi wieczystej WA4M/00110385/1. Teren pod budowę na tamte czasy nie był atrakcyjny. W latach 80-tych na robotniczej Woli znajdowało się wiele obiektów i terenów przemysłowych, często zaniedbanych. Była to okolica upadających Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka, Zakładów Wytwórczych Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg specjalizujących się w produkcji różnego typu lamp i żarówek, Zakłady Polfy czy Zakłady Maszyn Budowanych im. Ludwika Waryńskiego. Ulicą Kasprzaka, Karolkową, Siedmiogrodzką czy Przyokopową codziennie przemieszczała się armia robotników śpieszących do pracy na pierwszą i drugą zmianę.
Tak było jeszcze u schyłku lat 80, niespełna 20 lat temu. Dziś klasę robotniczą zastąpiła armia białych kołnierzyków a dla młodego pokolenia wspomnienia o tamtej robotniczej Woli stały się nieco abstrakcyjne. W latach 90 budynki przebudowano na nowoczesne centra biurowe. Powstały siedziby banków: BGŻ i Kredyt Banku. Obok nas, przy ul. Skierniewickiej powstała siedziba PTK Centertel operatora Orange. Trzy stare budynki zamieniono w muzea związane z przemysłem – Muzeum Przemysłu w Fabryce Norblina, Muzeum Gazownictwa w Starej Gazowni oraz stara elektrownia tramwajowa stała się siedzibą Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam, gdzie do niedawna stały hale Zakładów Maszyn Budowlanych im. Ludwika Waryńskiego – wyrosła luksusowa 19 Dzielnica.
Na ulicy Kasprzaka – między Karolkową a rondem Daszyńskiego – powstaje II stacja metra i nowe centrum biznesowe. Jeszcze 2011 roku, wzdłuż ulicy Przyokopowej, stały kolosalne i przerażające pustką gmachy dawnych Zakładów Lamp im. Róży Luksemburg. Zburzono je i od strony muzeum otworzył się daleki widok na zabudowę Woli. Gdy wdrapiemy się na wieżę Muzeum Powstania Warszawskiego, także od strony centrum ujrzymy otwartą przestrzeń ciągnącą się w miejscu, gdzie jeszcze nie tak dawno stały zabudowania drukarni pomiędzy Towarową, Wronią a Łucką. Tuż obok Muzeum Powstania Warszawskiego, na rogu Przyokopowej i Grzybowskiej, z ziemi zaczyna wyrastać efektowny biurowiec Banku Polskiej Spółdzielczości SA zaprojektowany przez renomowaną pracownię architektoniczną Grupa 5. Zaraz za nim – tam, gdzie jeszcze niedawno stały niskie przedwojenne hale fabryczne wzdłuż Karolkowej – firma Concept Development wznosi kompleks budynków biurowo-handlowych projektu firmy FS&P Arcus. Wielkie przeszklone pudła mają być doklejone do tego, co pozostało z fasad ceglanych hal. Tempo tych zmian jest ogromne co powoduje, że nasze osiedle nieoczekiwanie znalazło się w bardzo atrakcyjnej okolicy.
Wróćmy jednak do historii – po uzyskaniu terenu pod inwestycję w 1989 roku doszło do porozumienia pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową „Finansowiec”
a Spółdzielnią Mieszkaniową „Plomba” z Biura Projektowego PKP. Spółdzielnie połączyły siły i wspólnie przystąpiono do realizacji osiedla.
Cała inwestycja została podzielona na 5 etapów budowy (budynek A, B, C, D, E). Prace budowlane dotyczące budynków A i B rozpoczęto w marcu 1990 roku. Wykonawcą inwestycji było Przedsiębiorstwo Budowlane „Handbud” Warszawa ul/ Modlińska 51 a inwestorem zastępczym Spółdzielnia Mieszkaniowa „Plomba” Warszawa ul. Chmielna 73a, która działała w imieniu i na rzecz inwestora bezpośredniego. Jednym z najtrudniejszych problemów po otrzymaniu lokalizacji i rozpoczęciu prac budowlanych było przeniesienie/zburzenie działającego na otrzymanej działce prosektorium szpitala wolskiego.
Pierwszy etap budynek A został oddany wiosną 1992 roku. Prace budowlane części C, D, E trwały do końca roku 1998 Obecnie zasoby Spółdzielni stanowi zespół budynków A, B, C, D, E obejmujący ogółem 121 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej 7.958,70 m2 w tym:
– Budynek A i B – 38 lokali mieszkalnych o powierzchni 2.412,1 m2
– Budynek C i D – 62 lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej 4.105,6 m2
– Budynek E – 21 lokali mieszkalnych o powierzchni użytkowej 1.441,0 m2
– 8 lokali użytkowych (w parterze budynku AB i CD) o powierzchni użytkowej 376,8 m2.
Na terenie osiedla wybudowany został garaż podziemny na 50 stanowisk postojowych. Na dzień 1 stycznia 2012 roku Spółdzielnia liczyła 140 członków. Obecnie na naszym osiedlu mieszka około 350 osób.